بهترین محدوده دمای آسایش در تابستان

بهترین محدوده دمای آسایش در تابستان 24 تا 26 درجه سانتی‌گراد است، بنابراین سرد کردن بیش از حد تجهیز سرمایشی و روشن نگه داشتن مداوم آن باعث افزایش بی‌رویه مصرف انرژی می‌شود اما با رعایت اصولی می توان میزان مصرف انرژی را مدیریت کرد.

بر اساس پیشنهاد کارشناسان فنی سازمان بهره‌وری انرژی ایران با رعایت نکاتی ساده در انجام به موقع سرویس کولرها می‌توان ضمن افزایش کارایی کولرها مصرف برق را نیز کاهش داد.

علاوه بر این با نصب سایبان بر روی پنل بیرونی، کندانسور کولر گازی می‌تواند به دور از تابش نور خورشید با راندمان بهتر و مصرف برق کمتر به تبادل حرارت و خنک کردن گاز مبرد کولر بپردازد.

همچنین لازم است هنگام نصب کولرهای گازی پنل بیرونی آن به گونه‌ای نصب شود که جریان هوای آزاد در پشت آن به راحتی برقرار شود. تجربه نشان داده است با انجام سرویس، نگهداری مناسب می‌توان تا 20 درصد از مصرف برق کولر گازی صرفه‌جویی به عمل آورد.

#بی تی یو #BTU چیست؟

#بی تی یو #BTU چیست؟

 

British Thermal Unit : واحد اندازه گیری انرژی گرمایی در تاسیسات برودتی و حرارتی می باشد. در تعریف هر BTU میزان گرمایی است که دمای یک پوند آب را در فشار یک اتمسفر یک درجه از 60 درحه فارنهایت به 61 درجه فارنهایت برساند.

موتور برخی کولر های گازی برای مناطق جغرافیایی ساخته شده اند .مثلا برخی از آنها ویزه مناطق گرم ومرطوب هستند که قیمت بالا تری دارند، مانند کولر های گازی با کمپرسور پیستونی تروپیکال.

برق مصرفی کولر گازی های پنجره ای 2 برابر کولر گازی های اسپلیت است. اگر با حوصله و تحقیق کولر گازی را انتخاب کنید – حتی اگر کمی گران تر باشد که رده برق مصرفی آن A باشد، در طول چند سال این مبلغ از پرداخت قبض جبران خواهد شد.

 

 

 

هر کدام از گروه های آب و هوایی سه حالت وجود دارد که عبارتند از:
دسته اول : (معتدل و مرطوب)
اماکن مسکونی: برای هر متر مربع 400 تا 500 بی تی یو
اماکن اداری: برای هر متر مربع 500 تا 700 بی تی یو
اماکن تجاری: برای هر متر مربع 700 تا 1000 بی تی یو

 

دسته دوم : (گرم و خشک)
اماکن مسکونی: برای هر متر مربع 500 تا 600 بی تی یو
اماکن اداری: برای هر متر مربع 600 تا 800 بی تی یو
اماکن تجاری: برای هر متر مربع 800 تا 1000 بی تی یو

دسته سوم : (گرم و مرطوب)
اماکن مسکونی: برای هر متر مربع 600 تا 800 بی تی یو
اماکن اداری: برای هر متر مربع 800 تا 1000 بی تی یو
اماکن تجاری: برای هر متر مربع 1000 تا 1200 بی تی یو

مقدار بی تی یو به عوامل آب وهوایی و رعایت استاندارد های مبحث 19 ملی ساختمان نیز مربوط می باشد.

بویلرهای آبگرم

بویلرهای آبگرم معمولا از ظرفیت 80,000 کیلوکالری بر ساعت تا 16,000,000 کیلوکالری بر ساعت تولید می شود.

بویلرهای آبگرم و آب داغ از فشار 2 بار تا 20 بار تولید می شود. و معمولا در سیستم های گرمایش مرکزی (موتورخانه) برای تولید آبگرم رادیاتور، فن کویل، یونیت هیتر، گرمایش از کف و … مورد استفاده قرار می گیرد.

مشابه این نوع از بویلرها در ظرفیت پایین می توان از پکیج های دیواری نام برد و در ظرفیت های بالا نیز سیستم موتورخانه مرکزی با بخار به عنوان روشی دیگر برای گرمایش ساختمان مطرح می شود.
محاسبه ظرفیت بویلرهای آبگرم

برای محاسبه ظرفیت بویلرهای آبگرم برای یک ساختمان پارامتر های متعددی دخیل هستند از جمله:

متراژ ساختمان

تعداد طبقات ساختمان (تاثیر بر روی فشار کاری دستگاه)

محل کار دستگاه

کاربری محل مورد استفاده

تعداد افرادی که در محل هستند

دمای هوای محیط در طول سال

ارتفاع از سطح دریا

راندمان شرکت سازنده

و …

برای این محاسبات ، نرم افزارهای مهندسی (برای مثال نرم افزار کریر) بهترین راه حل می باشد و مهندسین تاسیساتی خبره در این زمینه با این نرم افزار محاسبات بار گرمایشی و سرمایشی ساختمان را محاسبه می کنند.

اما برای تخمین بار گرمایی یک ساختمان معمولا متراژ زیربنای ساختمان را در عددی بین 50 تا 200 (بر اساس شهر یا کشور محل نصب دستگاه) ضرب می کنند تا ظرفیت دیگ به کیلو کالری بر ساعت بدست آید.

برای مثال:

یک ساختمان با زیربنای 1000 متر مربع در شهر تهران برای گرمایش به دیگ آبگرمی به ظرفیت 150,000=1000*150کیلو کالری بر ساعت نیاز دارد. (بدون احتساب آبگرم مصرفی )

!!!!!!! توجه کنید این محاسبات تنها معیاری از میزان حرارت مورد نیاز در اختیار شما قرار می دهد و حتما بار گرمایشی باید به صورت دقیق محاسبه گردد.!!!!!!!

💎 محاسن استفاده از سيستم VRF💎

🍀 محدوده دمایی عملکرد گسترده
قابليت دمای كاركرد تا 46 درجه سانتيگراد و در محيهای سردسير تا دماي 20 – درجه سانتيگراد صدور صورتحساب جداگانه برای هر واحد سیستم VRF میزان برق مصرفی هر واحد را متناسب با استفاده از سیستم تهویه به طور جداگانه محاسبه کرده و در اختیار مسئولین ساختمان قرار می دهد.

🍀 كنترل هوشمند
كنترل كامل و همه جانبه بر روی كليه يونيت های داخلی امكان تنظيم رايط دلخواه را براي هر فضا به طورمستقل و جداگانه فراهم آورده است.

🍀 قابليت توليد گرما و سرما در صورت قطع گاز
با توجه به اينكه سيستم برای توليد برودت و حرارت تنها از انرژی برق ستفاده می كند، لذا در صورت قطع ناگهانی گاز اين سيستم می تواند به کار خود ادامه دهد.

🍀 نصب و اجرای سريع و آسان
در اين سيستمها به علت بهر همندی از خطوط لوله های مسی و ويژگيهايی چون سبكی، انعطاف پذيری، جوشكاری سريع و تميزي در اجرا و فضاي اشغالی كم موجب شده است تا اجرای سيستم تهويه مطبوع ساختمان ر متراژهای زياد با سرعت بسياربالا نسبت به كليه سيستم های تهويه طبوع ديگر انجام پذيرد به طور مثال برای فضای 1500 متر مربع به 5روز زمان نیاز است.
🍀 بدون نياز به آب
عدم نياز به آب جهت عمليات خنك كاری دستگاه به صرفه جويی درمصرف آب منجر می شود.

🍀 فشار استاتيك خارجي بالا
فشار استاتيك خارجی با استفاده از فن های دوگانه DC و گريل های فن كه اتلاف فشار داخلي را كاهش می دهند، 4/ 78 پاسكال بوده و انعطاف پذيری زيادی را برای طراحی امكان پذير ساخته است ضمن اينكه امكان نصب دستگاه در فضاهای سرپوشيده و با ارتفاع سقف كم را به وجود می آورد .

🍀 صدای دستگاه
صدای دستگاه (حداكثر 60 دسيبل براي يونيت های خارجی و 28 دسيبل براي يونيت های داخلی) شرايط آسايش بخشی را براي استفاده كننده به وجود می آورد.